You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?W miejscach, które mają być intensywnie użytkowane, zwykle niezbędne okazuje się odpowiednie utwardzenie podłoża i wykonanie nawierzchni, która będzie odporna na obciążenia i działanie wody opadowej, a przy tym okaże się łatwa do utrzymania w czystości. Przy wykonywaniu ścieżek, chodników czy placów, wszelkiego rodzaju podjazdów, miejsc parkingowych, a także ścieżek rowerowych bądź ulic o mniejszym natężeniu ruchu często sięga się po różne rodzaje kostki brukowej. W Bielsko-Białej jest ona dostępna w szerokim wyborze w ofercie hurtowni budowlanej Sinus. Przekonajmy się, w jaki sposób przygotowuje się nawierzchnię pod ułożenie kostki i jak może przebiegać proces jej układania.

Kiedy można układać kostkę brukową?

Kostka brukowa znakomicie sprawdza się jako materiał do utwardzania nawierzchni. Podłoże, na którym ma zostać ułożona, musi jednak zostać właściwie przygotowane. Zakres związanych z tym prac jest uzależniony od planowanego obciążenia. Pierwszym etapem prac jest usunięcie zewnętrznej warstwy podłoża tzw. humusu oraz wyrównanie gruntu rodzimego. Do procesu utwardzenia i zagęszczenia podłoża wykorzystuje się kruszywo, najczęściej w postaci ubijanego żwiru. Jeśli obciążenia będą większe, na ogół stosuje się podbudowę betonową. Warto pamiętać, że przed przystąpieniem do układania kostki niezbędne będzie wkopanie obrzeży lub krawężników, które zapobiegną przemieszczaniu się elementów. Są one umieszczane wzdłuż krawędzi utwardzanego terenu.

Jak układa się kostkę?

Kostka jest układana na zagęszczonej i wyrównanej podsypce. Jest ona przygotowana z mieszanki piasku i cementu, którą równa się z użyciem łat profilujących przemieszczanych najczęściej ręcznie. Przy większych powierzchniach ważne będzie zachowanie odpowiedniego spadku. Poszczególne kostki są dobierane pod względem swej kolorystyki i umieszczane tak, by tworzyły zaplanowany wcześniej wzór. Wolne miejsca wypełnia się docinanymi kostkami. Całość jest zasypywana piaskiem i dodatkowo ubijana specjalnym urządzeniem z płytą wibracyjną.


Wróć do bloga