You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Blog


Jaki piasek jest najlepszy do tynkowania?Prowadzenie robót budowlanych wymaga korzystania z odpowiednich materiałów. Wśród tych, które są potrzebne na niemal wszystkich etapach budowy, znajdują się kruszywa naturalne, a zwłaszcza piasek. W Bielsku-Białej różne jego odmiany można znaleźć w ofercie hurtowni SINUS. Będzie on niezbędny zarówno do betonu, wykonywania podsypek czy zasypywania fundamentów, jak i wykańczania obiektu, w tym tynkowania. Przekonajmy się, jaki piasek sprawdzi się dobrze, gdy w grę wchodzi konieczność przygotowania tynku.

Czytaj dalejDo czego wykorzystywany jest tłuczeń?Wśród materiałów budowlanych ważną rolę odgrywają różnego rodzaju kruszywa. Terminem tym nazywane są wszelkiego rodzaju materiały sypkie o ziarnistej budowie, odznaczające się dużą odpornością na ścieranie i ściskanie, jak też na różnego typu warunki atmosferyczne. Kruszywa tego rodzaju pozyskuje się albo w wyniku rozdrobnienia skał ( kruszywa naturalne), albo z materiału mineralnego poddanego obróbce, w wyniku czego powstają tzw. kruszywa sztuczne.

Czytaj dalejJak klasyfikuje się kruszywa?Kruszywa to materiały pochodzenia mineralnego lub organicznego. Wykorzystuje się je powszechnie w przemyśle oraz branży budowlanej. To od ich odpowiedniego doboru oraz jakości zależy trwałość konstrukcji budowlanych. Stosuje się je przede wszystkim jako składnik mieszanek betonowych oraz zapraw. Kruszywa wykorzystywane są również jako składnik mieszanek bitumicznych, niezbędnych przy budowie trwałych nawierzchni dróg. Jak więc należy je klasyfikować? W jaki sposób oceniać ich jakość oraz właściwe przeznaczenie?

Czytaj dalejJakie kruszywa stosuje się w ogrodzie?Urządzanie ogrodu to czynność wymagająca od nas niezwykłej dokładności i dbałości o najmniejsze detale. Cała kompozycja wymaga doboru odpowiednich roślin oraz właściwego zagospodarowania przestrzeni. Urządzając ogród, należy zachować jednolity styl oraz pamiętać o zachowaniu jego walorów funkcjonalnych. Proces urządzania ogrodu warto poprzedzić etapem projektowania oraz dokładnego przemyślenia całej koncepcji. Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wybór właściwego kruszywa ogrodowego oraz kamieni ozdobnych.

Czytaj dalejPłyty OSB i ich wykorzystanie w pracach budowlanychPłyty OSB to materiał drewnopochodny. Płyty kompozytowe są wykonane w ponad 90% z drewnianych włókien, najczęściej sosnowych lub świerkowych, płasko prasowanych, w których spoiną jest syntetyczna żywica. OSB to skrót od angielskiego Oriented Strand Boards, co oznacza płyty o włóknach zorientowanych. Sprawdźmy, jakie są główne właściwości tego materiału oraz do jakich prac wykorzystuje się je najczęściej.

Czytaj dalejCement jako spoiwo budowlaneŻadna budowa nie może być prowadzona bez cementu, który stanowi jedno z podstawowych spoiw, używane zarówno przy wytwarzaniu betonu, jak i różnych typów zapraw i tynków. Największą zaletą cementu jest jego zdolność do twardnienia w procesach hydratacji i hydrolizy, następująca w stosunkowo krótkim czasie, a także wysoka wytrzymałość. Pozwalają one na związanie i utrzymanie elementów sporządzanych mieszanek nawet przy działaniu dużych obciążeń. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce cementu i jego roli jako spoiwa.

Czytaj dalej