You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Jaki piasek jest najlepszy do tynkowania?Prowadzenie robót budowlanych wymaga korzystania z odpowiednich materiałów. Wśród tych, które są potrzebne na niemal wszystkich etapach budowy, znajdują się kruszywa naturalne, a zwłaszcza piasek. W Bielsku-Białej różne jego odmiany można znaleźć w ofercie hurtowni SINUS. Będzie on niezbędny zarówno do betonu, wykonywania podsypek czy zasypywania fundamentów, jak i wykańczania obiektu, w tym tynkowania. Przekonajmy się, jaki piasek sprawdzi się dobrze, gdy w grę wchodzi konieczność przygotowania tynku.

Jakie piaski sprawdzają się przy tynkowaniu?

Tynki to zaprawy składające się z odpowiedniego spoiwa, którym może być m.in. cement, wapno czy substancje syntetyczne takie jak akryl, czy silikon, a ponadto wszelkiego rodzaju dodatki, w tym barwniki oraz kruszywa. Piasek używany do przygotowania tynku powinien wyróżniać się brakiem zanieczyszczeń, a także uziarnieniem ściśle dopasowanym do efektu, jaki ma zostać osiągnięty. Dla uzyskania właściwej granulacji piasek do tynkowania jest więc często poddawany przesiewaniu przez sita o właściwych rozmiarach oczek, a także płukany, co pozwala na pozbycie się m.in. resztek organicznych.

Jak dobierać uziarnienie?

Ogólna zasada dotycząca granulacji używanego piasku mówi, iż im gładsza ma być powierzchnia, tym drobniejszej frakcji powinno być zastosowane kruszywo. Przy tynkach gładkich wykorzystuje się więc piasek drobny, nierzadko poniżej 0,5 mm, przy grubszych z powodzeniem można wybierać piaski mające od 1 do 2 mm. Warto też pamiętać, że przy tynkowaniu tradycyjnym warstwę obrzutki stanowi materiał z piaskiem o wysokim uziarnieniu od 2 do 1 mm, co gwarantuje dobre przyleganie. Jako narzutka jest wybierany piasek średni tj. od 1 do 0,5 mm, a przy wygładzaniu powierzchni niezastąpiony będzie piasek najdrobniejszy.


Wróć do bloga