You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Jakie kruszywa stosuje się w ogrodzie?Urządzanie ogrodu to czynność wymagająca od nas niezwykłej dokładności i dbałości o najmniejsze detale. Cała kompozycja wymaga doboru odpowiednich roślin oraz właściwego zagospodarowania przestrzeni. Urządzając ogród, należy zachować jednolity styl oraz pamiętać o zachowaniu jego walorów funkcjonalnych. Proces urządzania ogrodu warto poprzedzić etapem projektowania oraz dokładnego przemyślenia całej koncepcji. Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wybór właściwego kruszywa ogrodowego oraz kamieni ozdobnych.

Zastosowanie kruszywa ogrodowego

Kruszyw ogrodowych używa się przede wszystkim w celach ozdobnych. Przy ich pomocy można tworzyć rabaty skalne oraz różnego rodzaju kompozycje ogrodowe. Używa się ich również do wysypywania ścieżek oraz wydzielania określonych przestrzeni terenu. Dobrze dobrany rodzaj kruszywa potrafi podkreślić każdą, nawet najbardziej wymagającą kompozycję ogrodową. Pełnią one także funkcję praktyczną, zapobiegając nadmiernemu pojawianiu się chwastów

Jakie kruszywa możemy zastosować w naszym ogrodzie? W pierwszej kolejności należy określić ich dokładne przeznaczenie. Następnie skupić się na ich właściwościach.

Rodzaje kruszyw ogrodowych

Wyróżniamy następujące rodzaje kruszyw ogrodowych: 

1. Żwir – jest najbardziej powszechnym rodzajem kruszywa ogrodowego. Zalicza się go do skał osadowych okruchowych. Jest zbudowany z okruchów i drobin, które w wyniku naturalnych procesów oddzieliły się od skał macierzystych. W ogrodzie można wykorzystać go jako materiał na rabaty oraz nawierzchnię na ścieżki. Dobrze sprawdzi się również jako podkład pod kostkę brukową.

2. Grys – jest to rodzaj kruszywa łamanego, które powstaje na drodze naturalnych procesów erozji lub też w wyniku obróbki mechanicznej. Jest niezwykle pożądany ze względu na swój naturalny wygląd. Można go używać do wykańczania różnorakich kompozycji w naszym ogrodzie. Idealnie sprawdzi się do wysypania przestrzeni wokół oczka wodnego, bądź też zdobienia rabat.

3. Otoczaki – to kamienie w sposób naturalny wygładzone przez wodę, o obłym kształcie i różnorodnej fakturze. Za sprawą swojej oryginalności oraz zróżnicowania kolorystycznego, bardzo często wykorzystuje się je do tworzenia skalniaków oraz innych aranżacji ogrodowych. Szczególnie sprawdzają się jako dodatek podkreślający naturalny charakter kompozycji w ogrodzie. 

4. Większe kamienie oraz głazy – do urządzenia naszego ogrodu możemy użyć również większych skał. Ich odpowiednie rozmieszczenie potrafi dodać naturalnego, nieco dzikiego i bardziej surowego charakteru całej kompozycji. Idealnie sprawdzają się one w miejscach mających przyciągać uwagę. Doskonale dopełnią otoczenie oczek wodnych, skalniaków oraz samotnych drzew iglastych.


Wróć do bloga