You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Jakie są rodzaje kostki granitowej?Znaczna część znajdujących się na zewnątrz budynków powierzchni użytkowych, przeznaczonych do ruchu pieszego, a także przemieszczania się lub parkowania pojazdów musi zostać utwardzona, aby dobrze znosiła opady atmosferyczne, nie stawała się grząska i dawała się łatwo czyścić, a zimą też odśnieżać. Sposobem na uzyskanie trwałego, a jednocześnie estetycznego podłoża jest zastosowanie wytrzymałej i atrakcyjnej wizualnie kostki granitowej. W Bielsku-Białej można ją znaleźć w ofercie hurtowni materiałów budowlanych SINUS. Przekonajmy się, jakie są najważniejsze cechy kostki i sprawdźmy, spośród jakich jej rodzajów można wybierać.

Właściwości granitu i typy kostki 

Utwardzanie podłoża wymaga wykorzystania materiału, który sprawi, że powierzchnia stanie się odporna na działanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie będzie się atrakcyjnie prezentowała i okaże się długowieczna. Warunki te znakomicie spełnia kostka granitowa, pozyskiwana ze skały magmowej, będącej połączeniem kilkunastu minerałów spojonych pod wpływem wysokich temperatur i ogromnego ciśnienia. Taka geneza granitu sprawia, że jest on niezwykle twardy, a zatem wytrzymały na uszkodzenia – zarysowania, uderzenia czy wyszczerbienia. Cechuje się ponadto znikomą nasiąkliwością, przez co nie ulega łatwo zabrudzeniom i jest odporny na mróz.

Typy kostki granitowej

Kostka granitowa powstaje z różnych odmian tej skały, przez co może osiągać rozmaitą barwę od intensywnej szarości zbliżonej do czerni po stosunkowo jasną. Popularne są też odcienie brązów i żółci oraz róż. Kostki różnią się też zastosowaną metodą obróbki – mogą być cięte, co daje bardziej równomierną powierzchnię albo łupane, przez co nabierają chropowatości i zróżnicowanego kształtu. Można także zdecydować się na gładkie kostki polerowane.


Wróć do bloga