You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Jakie właściwości mają płyty OSB?Płyty OSB (Oriented Strand Board), czyli płyty wiórowe o orientowanych wiórach, są produkowane głównie z drobnych, długich wiórów drzewnych. Proces produkcji rozpoczyna się od przygotowania surowca, którym są wióry uzyskiwane z drewna, najczęściej pochodzącego z odnawialnych źródeł, takich jak szybko rosnące gatunki drzew. Wióry te są następnie suszone, pokrywane żywicą syntetyczną, a później układane warstwowo, przy czym każda warstwa wiórów jest orientowana w różnych kierunkach. Taka orientacja zwiększa wytrzymałość i stabilność płyt. Na końcu wióry są sprasowywane pod wysoką temperaturą i ciśnieniem, co sprawia, że żywica polimeryzuje, tworząc twardą, jednolitą strukturę. Płyty OSB w Bielsku-Białej oferuje firma Sinus. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Właściwości płyt OSB

Płyty OSB charakteryzują się wieloma właściwościami, które czynią je wyjątkowo użytecznym materiałem w budownictwie. Są wyjątkowo wytrzymałe na zginanie i rozciąganie, co jest wynikiem krzyżowego układu wiórów. Dzięki temu płyty OSB mogą być używane jako materiał konstrukcyjny, nośny oraz izolacyjny. Są też odporne na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że doskonale nadają się do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Co więcej, płyty OSB są stosunkowo lekkie w porównaniu do innych materiałów o podobnych właściwościach, co ułatwia ich transport i montaż. Płyty te są także przyjazne dla środowiska, ponieważ w ich produkcji wykorzystuje się drewno z certyfikowanych lasów.

Zastosowanie płyt OSB

Płyty OSB znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach budownictwa i wykończenia wnętrz. Są powszechnie używane do konstrukcji ścian działowych, podłóg i dachów w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość obróbki, często stosuje się je również jako materiał na szalunki w pracach betoniarskich. W projektowaniu wnętrz płyty OSB mogą służyć jako efektowne wykończenie ścian, tworząc ciepły, nowoczesny wystrój. Ponadto, ze względu na swoje właściwości izolacyjne i akustyczne, płyty te są często wykorzystywane w miejscach, gdzie istotna jest redukcja hałasu. Ich uniwersalność i estetyczny wygląd sprawiają, że płyty OSB są cenione zarówno przez architektów, jak i przez wykonawców.


Wróć do bloga