You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Płyty OSB i ich wykorzystanie w pracach budowlanych



Płyty OSB to materiał drewnopochodny. Płyty kompozytowe są wykonane w ponad 90% z drewnianych włókien, najczęściej sosnowych lub świerkowych, płasko prasowanych, w których spoiną jest syntetyczna żywica. OSB to skrót od angielskiego Oriented Strand Boards, co oznacza płyty o włóknach zorientowanych. Sprawdźmy, jakie są główne właściwości tego materiału oraz do jakich prac wykorzystuje się je najczęściej.

Właściwości płyt OSB

Płyty OSB najczęściej wykonuje się z wiórów drewnianych o podobnej wielkości układanych w trzech warstwach, sprasowywanych pod wpływem wysokiego ciśnienia przy wysokiej temperaturze. W wierzchnich warstwach wióry są ułożone w tym samym kierunku (przy płytach o kształcie prostokąta będzie to układ wzdłuż dłuższego boku płyty), a w warstwie wewnętrznej w kierunku przeciwnym, w poprzek. Dzięki takiemu rozwiązaniu płyty są maksymalnie wytrzymałe. Trójwarstwowe płyty OSB są mniej podatne na uszkodzenia i odkształcenia od litego drewna. Na rynku dostępne są również płyty jednowarstwowe tworzone w tej samej technice, o których jeszcze wspomnimy.

Zastosowanie płyt OSB w praktyce

Płyty OSB dostępne są w różnych wariantach, różnych formatach i grubościach, tworzone w różnych technikach. Mogą mieć też inne wykończenia brzegów, np. w przypadku grubszych płyt wielowarstwowych na pióro i wpust. Jednowarstwowe płyty OSB są wykorzystywane głównie do produkcji innych elementów, materiałów wykończeniowych, natomiast grubsze płyty o kilku warstwach to samodzielne materiały konstrukcyjne i wykończeniowe. Płyty OSB stosujemy na przykład:

- do wykonania nośnych poszyć ścian i dachów,

- do tworzenia skosów na poddaszu,

- jako elementy konstrukcyjne budynków wznoszonych w technologiach szkieletowych,

- jako zamienniki litych desek i sklejek przy pracach remontowych,

- do budowy konstrukcji w ogrodach – altan, pomieszczeń gospodarczych itp.

Przy zakupie płyty OSB warto wspomnieć sprzedawcy o planowanym zastosowaniu, by upewnić się, czy dany typ płyty będzie odpowiedni. 


Wróć do bloga