You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Loading...

Różnice między bloczkiem a pustakiemBloczki betonowe i pustaki to przykłady materiałów budowlanych, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać nam się dość podobne — nie tylko pod względem wizualnym, ale i właściwości. Tymczasem można wskazać na wiele różnic między nimi, które ujawniają się zarówno w ich możliwościach konstrukcyjnych, właściwościach izolacyjnych, jak i cenie.

Bloczki betonowe — czym się wyróżniają?

Bloczki betonowe wyróżniają się jednorodną strukturą. Mają kształt bryły prostopadłościanu, w której zwykle nie występują żadne otwory. Nie zawsze jednak są elementami pełnymi, ponieważ niekiedy występują w nich niewielkie drążenia, których celem jest przede wszystkim zmniejszenie ich ciężaru. Są stosunkowo lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Można je kształtować przy pomocy piły. Wykazują jednakowe parametry cieplne i akustyczne. Ich zaletą jest bardzo niska nasiąkliwość, co oznacza, że bloczki nie absorbują wody. Kolejny atut, o którym warto wspomnieć, to atrakcyjna cena.

Bloczki betonowe mogą być zastosowane między innymi do budowy ścian, a także fundamentów czy piwnicznych murów.

Pustaki — co je odróżnia od bloczków betonowych?

Pustaki, w przeciwieństwie do bloczków, z zasady wyróżniają się strukturą otworową. Znajdujące się w nich otwory mogą mieć różną objętość i układ — niekiedy szczeliny są wąskie i gęsto rozmieszczone, innym razem mamy do czynienia z dużymi drążeniami. Rodzaj, wielkość i rozkład otworów w różnych typach pustaków ma bezpośredni wpływ na ich parametry cieplne czy akustyczne. Jest to również cecha nieobojętna dla ogólnej nośności pustaków oraz wytrzymałością na ściskanie.

Główną cechą, a jednocześnie zaletą pustaków, są ich bardzo dobre właściwości izolacyjne. Bardzo dobrze zabezpieczają przed wychładzaniem się pomieszczeń. Oprócz tego zapewniają izolację akustyczną. Do innych właściwości pustaków zaliczamy wytrzymałość i odporność na czynniki mechaniczne.

Rodzajów pustaków jest sporo, w tym m.in. betonowe, ceramiczne, gipsowe, szklane itd. Powszechnie wykorzystywane są przy konstruowaniu wewnętrznych i zewnętrznych ścian budynku.


Wróć do bloga